Według szacunkowych danych, w Polsce mieszka około 2 mln obywateli Ukrainy z czego zdecydowaną większość stanowią kobiety i dzieci.
W kwietniu 2022 r. premier Mateusz Morawiecki powołał sekretarza stanu w MSWiA Pawła Szefernakera na stanowisko pełnomocnika rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy. „Powołanie nowego pełnomocnika wzmocni koordynację dotychczasowej pracy urzędów wojewódzkich oraz działań poszczególnych resortów zaangażowanych w udzielanie pomocy osobom szukającym w Polsce schronienia przed wojną na Ukrainie” – podało Centrum Informacyjne Rządu.
Cena wsparcia
Morawiecki chyba uznał, że Szefernaker sobie nie radzi, bo już w czerwcu 2022 r.w Kancelarii Premiera powołał konkurencyjnego specministra ds. integracji obywateli Ukrainy. To odpowiedzialne zadanie zostało przydzielone Agnieszce Ścigaj, byłej posłance Kukiz’15, której atutem miało być to, że kierowała Ośrodkiem Pomocy Społecznej w gminie Klucze (pow. olkuski). Złośliwi kpili, że ministerialna teka była ceną, za jaką Jarosław Kaczyński kupił Ścigaj, która razem z Andrzejem Sośnierzem i Zbigniewem Girzyńskim w ramach koła poselskiego Polskie Sprawy, wsparli chwiejący się w posadach rząd PiS.
We wrześniu 2022 r. Ścigaj gościła w audycji Roberta Mazurka w Radiu RMF FM, gdzie tłumaczyła, że powołanie jej urzędu wiąże się z sytuacją, w której znalazła się Polska, z napływem dużej grupy ludzi, którzy potrzebują integracji społecznej. Gdy Mazurek zapytał ministrę, czym się konkretnie zajmuje, co już zrobiła i co zamierza zrobić, jakie dokumenty podpisała, ta bredziła, że „trzeba myśleć ponad resortami, trzeba dać mieszkanie, pracę, edukację uchodźcom”, a „te rzeczy do tej pory były w różnych resortach”. Pytana czy chciałaby, żeby więcej ukraińskich dzieci integrowało się w Polsce (tylko niewielka część uczy się w polskich szkołach), Ścigaj odpowiedziała, że „może ja bym chciała, ale trzeba szanować uzgodnienia i samą wolę rodziców”. Dwa tygodnie później w rozmowie z PAP Ścigaj miała już inne podeście do kwestii edukacji i integracji młodych Ukraińców. „To jest konkretne wyzwanie, czyli rzeczywiście doprowadzić do tego, żeby dzieci, które przebywają w Polsce, kontynuowały naukę” – mówiła… Cały artykuł na łamach tygodnika.