AGNIESZKA STEFAŃSKA
Zgodnie z zapowiedziami rządzącej koalicji, od nowego roku szkolnego uczniów i nauczycieli czeka sporo zmian.
Kierunek, w którym ma zmierzać polskie szkolnictwo wytyczono jeszcze przed wyborami, m.in. w wyborczym programie Koalicji Obywatelskiej pn. 100 konkretów na pierwszych 100 dni rządów. Część z postulatów dotyczących nauki w szkołach udało się już zrealizować, nad innymi trwają prace.
Religia
Pierwszą małą rewolucją jest to, że od 1 września 2024 r. oceny końcowe z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen ani nie będą miały wpływu na to, czy uczeń otrzyma świadectwo z wyróżnieniem. Rozporządzenie w tej sprawie zostało podpisane już w kwietniu br. To pierwsza zmiana, która nie podoba się środowiskom katolickim. Możliwość zdobycia łatwej piątki czy szóstki wliczanej do średniej stanowiła motywator chodzenia na te nadobowiązkowe lekcje. Gdy ten argument odpadnie, liczba chętnych do uczestnictwa w katechezie bez wątpienia spadnie.
Zmienione przepisy pozwolą nadto na bardziej elastyczne organizowanie lekcji religii w przedszkolach i szkołach… Cały artykuł o "zmianach w szkole za Tuska" na łamach tygodnika.