Międzynarodowa konferencja z ciekawymi wykładami i rekonstrukcja egzekucji Kazimierza Łyszczyńskiego. Tak świętowano w Warszawie Dni Ateizmu 2025.
W sobotę 29 marca do Warszawy na Dni Ateizmu 2025 zjechali niewierzący z całego kraju.
Fundacja im. Kazimierza Łyszczyńskiego wraz z Fundacją Wolność od Religii i Fundacją Teraz Nauka zorganizowały jak zwykle ciekawą, międzynarodową konferencję naukową „O wolność od religii i nowego obskurantyzmu”. Z kolei Koalicja Ateistyczna zrekonstruowała na Rynku Starego Miasta egzekucję Kazimierza Łyszczyńskiego, uznawanego za pierwszego polskiego ateistę. Oba wydarzania wzbudziły spore zainteresowanie. Oba, przygotowane z pomysłem i dużym zaangażowaniem, służyły oświeceniu. Szkoda tylko, że odbywały się w tych samych godzinach, 1,5 km od siebie, kompletnie niezależnie.
Kapłani jak z Faraona
„Niech będzie pochwalona nauka!” – tak gości Dni Ateizmu powitała w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica w Warszawie Nina Sankari, przedstawicielka Fundacji im. Kazimierza Łyszczyńskiego. Nawiązała tym samym do filmu „Faraon” Jerzego Kawalerowicza, którego fabuła opiera się na historii zmagań chcącego modernizować kraj faraona Ramzesa z nieprzychylnymi mu kapłanami. Wykorzystali oni zaćmienie słońca, by odstraszyć od tego Egipcjan.
– Kapłani wykorzystali wiedzę astronomiczną do utrzymania władzy. Już wtedy pierwotna ignorancja posłużyła za środek przymusu. Dziś mechanizm jest ten sam. Pokusa, by trzymać wiernych w niewiedzy, prymat wiedzy kościelnej nad naukową to stary obskurantyzm. Teraz pojawia się nowa forma: sztuczna inteligencja, media społecznościowe. Zarządzające nimi wielkie korporacje big-techy decydują, jakie informacje do nas docierają (…) Nie musimy się obawiać, że sztuczna inteligencja przejmie naszą. Ona przejmie dostęp do wiedzy – mówiła N. Sankari… Cały artykuł Katarzyna Wilk-Wojtczak o "ateistach pisanych przez duże A" na łamach tygodnika.