„Ideologie atakują sferę duchową człowieka. Posługują się nimi inżynieria społeczna i socjotechnika, mające za cel przekształcenie społeczeństw na potrzeby osiągnięcia i posiadania władzy” – taki m.in. przekaz płynie z podręcznika do nowego przedmiotu „Historia i teraźniejszość”.
HiT, ukochane dziecko ministra edukacji Przemysława Czarnka, znajdzie się w programie nauczania I klas szkół ponadpodstawowych już od września 2022 r. Zastąpi naukę o społeczeństwie.
„Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945-1979” napisał prof. Wojciech Roszkowski. Książka jeszcze nie została oficjalnie zatwierdzona do użytku szkolnego, ale ma doskonałe opinie merytoryczne – informuje wydawnictwo Biały Kruk, specjalizujące się… w literaturze religijnej.
Zachwycony podręcznikiem jest minister Czarnek, który ma jednoznaczną opinię o tych, którzy książkę Roszkowskiego krytykują: „Ci, którzy nazywają się liberałami, mają z wolnością tyle wspólnego, co ci, którzy tutaj mordowali żołnierzy niezłomnych. Nie znoszą prawdy. Nie znoszą samego faktu, że ktoś w ogóle chce o prawdzie mówić. I dlatego i HiT, i autorzy podstaw programowych, i podręcznika są dziś hejtowani” – tłumaczył minister.
Podręcznik otwiera cytat ze św. Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Wydawnictwo zapewnia, że podczas pracy nad podręcznikiem autor zadbał o „holistyczne podejście do ucznia” i „wreszcie jest to podręcznik, który z powodzeniem można przeczytać jak powieść historyczną. Sprawia to, że tak nauczyciel, jak i uczeń – a mamy nadzieję, że również rodzice – mogą po niego sięgać jako po dobrą lekturę”… Cały tekst na łamach tygodnika.