„Korzystając z faktu, że relacje polsko-wietnamskie są ponadstandardowe, chcemy w Unii Europejskiej być kluczowym przyjacielem Wietnamu, będziemy starali się pomagać rozwiązywać wzajemne problemy” – tak zadeklarował Tusk. Pochwalił się, że udało mu się znaleźć wspólny język z premierem Wietnamu, by sfinalizować sprawy do pilnego załatwienia.
„Bardzo szybko znikną problemy wizowe dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych, dla pilotów, którzy będą obsługiwali bezpośrednie połączenie Warszawa-Hanoi. Otworzyliśmy także perspektywy dla współpracy gospodarczej, poza tradycyjnymi dziedzinami naszej współpracy, takimi jak współpraca w przemyśle obronnym” – zadeklarował.
Premier Tusk poinformował, że Polska będzie współpracować z wietnamskimi partnerami przy rekonstrukcji i konserwacji wietnamskich zabytków. Poczyni starania, aby podpisać decyzję o uznawaniu dyplomów wyższych uczelni przez oba państwa. Podkreślał pozytywną rolę Wietnamu jako jednego z liderów społeczności międzynarodowej, zwłaszcza w ASEAN (Stowarzyszeniu Narodów Azji Południowo-Wschodniej).Tusk zauważył też, że wielu członków wietnamskiej delegacji witało go polskim „dzień dobry”, co od razu zbudowało świetną atmosferę spotkania.
Te przyjazne słowa padły z ust premiera Tuska piętnaście lat temu. W Hanoi podczas wspólnej konferencji prasowej z Nguyen Tan Dungiem, ówczesnym premierem Wietnamu.Ciekaw jestem, co Donald Tusk powie nam 16 stycznia tego roku. Po spotkaniu z PhamMinh Chinhem, obecnym premierem Wietnamu, który złoży w Polsce oficjalną wizytę.Długo oczekiwaną.
Kraj na sterydach
Współpraca polsko-wietnamska uważana jest za bardzo dobrą. Mimo że oficjalne wizyty najwyższych władz obu państw były w ostatnich dwudziestu latach relatywnie rzadkie.Ostatni raz premiera Wietnamu witał na dziedzińcu Belwederu premier Jarosław Kaczyński w 2007 r. Premier Tusk był w Wietnamie w 2010 r., a prezydent Andrzej Duda w2017. Potem premier Szydło i premier Morawiecki spotykali się z premierami Wietnamu podczas szczytów ASEM, forum dialogu Azja-Europa.
Styczniowa wizyta premiera Pan Minh Chinha, przypadająca na 75. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Wietnamem a Polską, zapewne podniesie relacje między obu państwami na najwyższy poziom.
Piętnaście lat temu ówczesny premier Ngyuen Tan Dung deklarował, że Wietnam traktuje Polskę jako ważnego, priorytetowego partnera w Europie Środkowo-Wschodniej. „Obie strony są zadowolone ze współpracy na arenie międzynarodowej. W kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Unii Europejskiej (w drugiej połowie 2011 roku – P.G.) premier Tusk wyraził gotowość bycia pomostem między Unią a Wietnamem, bo Polska chce być przyjacielem Wietnamu w Unii i reprezentantem jego interesów w Unii” – mówił wówczas wietnamski premier... Cały felieton na łamach tygodnika.